Orkán Emma od 1. března 2008 do 5. března 2008


Síla vichřice nebyla tak velká jako u předchozí větrné bouře Kyrill. Vítr dosahoval v nárazech rychlosti 120–140 km/h a nejnižší naměřený tlak v této tlakové níži byl 987 hPa. Následkem síly větru padaly stromy (mj. památná Žižická lípa na Slánsku), bylo strháno elektrické vedení a došlo k velkému množství dopravních nehod. Škody činily přibližně 1 miliardu korun, o život přišly 2 osoby. Vichřice s sebou přinesla bouřky, kroupy a přívalové deště. Následkem toho byly na Šumpersku některé silnice zaplaveny vodou.


Počasí dopřálo v noci špetku oddechu hasičům a energetikům, ale jen malou a na krátko. V některých oblastech se opět vítr přiblíží sobotním rychlostem, místy v nárazech dosáhne síly orkánu.


Emma způsobila milionové škody, Kyrill ale asi nepřekoná

Slibovaná druhá vlna orkánu Emma se v neděli odpoledne přehnala přes východ Čech. Byla však slabší, než při sobotním řádění. Meteorologové předvídali nedělní frontě stejnou sílu. Sílu orkánu, kolem 130 km/h, měla nyní jen na hřebenech Krkonoš.

Bez proudu zůstává po sobotní kalamitě ve východních Čechách už jen pět tisíc domácností. „Stav nouze v Královéhradeckém a Pardubickém kraji stále trvá, na rozdíl od západních Čech a Semilska, kde byl v poledne odvolán,“ uvedla mluvčí východočeské skupiny ČEZ Šárka Beránková. A zveřejnila první odhad způsobených škod energetikům. Jen ve východních Čechách se bude blížit 100 milionům korun. Energetici přepokládají, že během nedělního večera dojde k obnovení dodávky elektřiny do většiny oblastí. Ve východočeském regionu se na odstraňování poruch podílí přes 260 energetiků poruchové služby a v pohotovostním režimu se střídá 25 pracovníků dispečinku, pomáhají i desítky pracovníků externích firem.

Na horách ve výšce nad 800 metrů přechází déšť ve sněžení, což snižuje obavy z možných povodní. Na druhý stupeň ale v neděli k večeru znova vystoupalo Labe u Dvora Králové. Podle meteorologů by však řeky měly většinou dosáhnout nanejvýš prvních povodňových stupňů.